Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам`ятаю. Те, що я роблю, я розумію. Конфуцій

понедельник, 30 января 2017 г.

Урок розвитку мовлення



Смолінське навчально-виховне обʼєднання
«Загальна школа I-III ступенів,гімназія,позашкільний навчальний заклад»


            Урок розвитку мовлення в 2 класі
«Жовте листячко летить, під ногами шелестить»
                             Підготувала вчитель методист        
Курбатова Валентина Василівна


                                                                               
2016 р.
                                                                 
Тема: «Жовте листячко летить,під ногами шелестить».
Мета:Ознайомити учнів  із значенням образних слів і словосполучень у реченні і тексті; збагачувати словник дітей образними висловами, розвивати в школярів уміння будувати речення, виховувати спостережливість. Інтерес до українського слова.

Обладнання: ілюстрації із зображенням осінньої природи, «Чарівний конверт», предметні картинки листочків, диск з записом Моцарта «Осінь», презентація «Осінь»
Хід уроку
I.                  Актуалізація опорних знань.
Доброго ранку!
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, у небі пташки!
Доброго ранку, маленькі дубки!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо живемо ми в одному краю.
Пальцями правої руки по черзі «вітатися» з пальцями лівої руки,
1.   Загадка.
                Жовте листячко летить, під ногами шелестить,
                Сонце вже не припікає
                Коли це буває?
2. Бесіда вчителя.
- Який сьогодні день?
- Який сьогодні місяць?(листопад)
А ти знаєш чого він так називається ?
3. Може ти розкажеш віршика про Осінь?
      4. Повідомлення  теми уроку.
Ти вже здогадуєшся, що тема нашого уроку «Жовте листячко летить, під ногами шелестить»,сьогодні у нас урок звʼязного мовлення і   ми будемо вчитися  поширювати речення образними словосполученнями., щоб наша мова була яскравою.
II. Робота над новою темою.
   1. Гра «З якого дерева листочок» робота за предметним малюнком.
- З якого дерева листок?
-  Які вони за формою?
-  Які вони за кольором? « Клен»…(оранжевий),  горобина...(червона), Дуб…(зелений). Діти віднаходять відповідне дерево і кладуть  до нього листок.  Коли це буває ? (Восени)
- Які дерева не поміняли колір? (Ялина, сосна, туя).
Так, тому що це хвойні дерева, У них замість листячка – хвоя.
2.  Дихальна вправа. Листячко летить. На парті листочки. Вітерець подув .( Учень дує  з силою.) Листочки розлетілись.
3. Показ слайдів «Осінь»
 3. Робота в зошиті К.І.Пономарьова. « Подружися зі словом»
·       Робота над віршем (завдання 1,2)
·       Читання вірша Катерини Перелісної «Пожовтіло листячко…
·       Бесіда за змістом:
·       У яку пору ми потрапили? (Учитель демонструє дібрані ілюстрації)
·        







·       Знайди слова у вірші, які підказують , що ці події відбувалися восени.
·       Гра «Чарівний конверт». (На парті лежить «Чарівний конверт»
зі словами  на предметних картинках: (Багряне, сухе, жовте, Іржаве, золоте)



              
                            БАГРЯНЕ
ЖОВТЕ 
 
А що  відбувається з листям восени?
·       Листя восени (опадає, літає, шарудить,кружляє)
·       Запис слів у зошит (завдання 3) з використанням яскравих, образних слів.
·       Фіз.хвилинка. Пластичний  етюд.
·       Ми листочки осінні,
 На деревах висіли,
Подув вітер(ш-ш-ш) і ми полетіли
     І  на землю тихо сіли.
·       Звучить  музика Вівальді «Осінь» Уяви себе листочком і покружляй.
·       В гостях у  Знайко.
·       Прочитай, як виконав це завдання Знайко. (завдання 4)
·       Яке речення тобі більш сподобалося? Запиши його.
·       Складання речень про осіннє листя з використанням яскравих, образних слів. (завдання 5). Запиши речення «Жовтим килимом укрило землю осіннє листя»
·       Спостереження за значенням образних словосполучень у реченні.(завдання 6-8)
·       Читання по одному реченню з кожного стовпчика (завдання 6).
·       У якому реченні в першому чи другому є образні слова? Прочитай їх. Образні слова в зошиті я йому підкреслила .
·       Якими образними словами замінено в другому стовпчику  слова:
                  Жовтіє – береться золотом
                   Обсипається – Злітає зливою
                   Мовчки – падає німе
·       Що сталося з реченням після такої зміни?
·       Яке тобі речення сподобалось із завдання 6 , спиши його.
·       Пофантазуй. Уяви ,що  осінні листочки живі істоти. Вони прожили на дереві певний час., а тепер опадають.
·       Гра «Хто ким був». Про що можуть думати листочки? Що можуть згадувати?  Про що мріяти.?
·       Вчитель. Осінь чудова щедра пора. Народ придумав багато мудрих прислівʼїв про осінь та працю. Пригадай їх і розкажи.
Прислів я.
         Весна дарує квіти , а осінь плоди,
         Осінь рік годує.
         Хочеш їсти, калачі – не лежи на печі.
         Хто дбає, той і має.
ІІІ. Підсумок уроку.
-          Письменник С. Васильченко ось, що він сказав про осінь.
«Із лип і кленів сиплеться пожовклий  лист, спадає помалу , як метелик, сідає один на один , золотий , мокрий от сліз. Скільки його там мокрого, золотого, заплаканого. Стоїть над землею золоте сяйво. В саду від нього аж сяє.
Тест.
·       З чим  письменник порівнює лист?
А) з мухою;
Б)з метеликом;
В) з пташкою.
·       Від чого мокрий лист?
          А) від дощу;
         Б) від роси;
         В) від сліз.
·       З яких дерев «сиплеться пожовклий лист»
        А) з дубів і беріз;
        Б) із лип і кленів;
        В) із ясенів і тополь.

-          Закінчи речення « Щоб наше мовлення було яскравим………..( що треба вживати……Образні словосполучення). Даю картку- допомогу і учень читає: «Треба вживати образні  словосполучення»     
                                        

Комментариев нет:

Отправить комментарий